Реклама
Реклама
Реклама

Аліменти: хто, кому і в якому обсязі повинен їх платити?

  1. Як розраховується сума аліментів?
  2. Якщо аліментник безробітний, що робити?
  3. Які важелі впливу є відносно тих, хто ухиляється від сплати аліментів?
  4. До якого віку дітям виплачуються аліменти?
  5. Чи можуть подарунки дитині зараховуватися в рахунок аліментів?
  6. Чи можуть батьки укласти угоду: чоловік іде з квартири і відмовляється від усіх прав на неї, а натомість дружина відмовляється від аліментів?

На питання про аліменти відповідає адвокат юридичної консультації Бобруйська Анжела Євгенівна Тимощенко.

На питання про аліменти відповідає адвокат юридичної консультації Бобруйська Анжела Євгенівна Тимощенко

Як розраховується сума аліментів?

- Розмір аліментів на неповнолітніх дітей може бути визначений Угодою про дітей, Угодою про сплату аліментів, Шлюбним договором. Проте, встановлений таким чином розмір аліментів не може бути меншим за розмір, який диктує стаття 92 Кодексу Республіки Білорусь про шлюб та сім'ю:

Аліменти (від латинського alimentum - харчування) - одноразова або періодична виплата грошових коштів (передача майна) особі, яка має право на матеріальну допомогу, від іншої особи.

- на одну дитину - 25% від доходу батьків на місяць,

- на двох дітей - 33%,

- на трьох і більше дітей - 50%.

При цьому для працездатних батьків мінімальний розмір аліментів на місяць має становити не менше 50% бюджету прожиткового мінімуму в середньому на душу населення - на одну дитину, 75% - на двох дітей, 100% - на трьох і більше дітей. (З 1 листопада 2016 по 31 січня 2017 р БПМ в середньому на душу населення становить 174 рубля 52 копійки).

У разі, якщо батько має нерегулярний заробіток і дохід або отримує частину його в натуральному вигляді, то аліменти розраховуються в твердій грошовій сумі або у сумі, що відповідає певній кількості базових величин, що підлягає виплаті щомісячно.

У разі, коли діти залишаються при кожному з батьків, аліменти стягуються щомісяця на користь менш забезпеченого батька - в твердій грошовій сумі з урахуванням матеріального та сімейного стану батьків.

Якщо батьки не розлучені, але один з них ніяк не бере участі в вихованні дитини, в тому числі матеріально, чи може другий з батьків витребувати з нього аліменти?

- Батько, у якого знаходяться на утриманні неповнолітні діти, в разі, якщо другий з батьків не бере участі в утриманні дітей, може звернутися з вимогою про стягнення аліментів. При цьому не має ніякого значення, перебувають (перебували) чи батьки таких дітей в шлюбі між собою, або вони розведені. Аліменти можуть бути стягнуті і з батьків, шлюб з яким не розірваний, і з батьків, шлюб з яким не реєструвався ніколи.

Анжела Тимощенко, адвокат юридичної консультації Бобруйська Анжела Тимощенко, адвокат юридичної консультації Бобруйська.

Якщо аліментник безробітний, що робити?

- Якщо батько не працює, а Угода про дітей, про сплату аліментів та Шлюбного договору подружжя не укладали, то того з батьків, у якого діти перебувають на утриманні, слід звернутися в суд за стягненням аліментів. Навіть якщо батько є безробітним, він все одно зобов'язаний брати участь в утриманні своїх неповнолітніх дітей.

При визначенні суми аліментів, що підлягає стягненню з безробітного, судовий виконавець розраховує заборгованість виходячи із заробітку і (або) іншого доходу, отримуваного батьком на момент нарахування заборгованості по аліментах.

Якщо ж батько на момент нарахування заборгованості по аліментах не працює, розмір заборгованості визначається виходячи із заробітку боржника за останнім місцем роботи, а за відсутності відомостей про це або якщо з моменту звільнення минуло більше трьох місяців - виходячи із середньої заробітної плати працівників в Білорусі.

Поширена сьогодні ситуація: батько працює в Росії і приховує дійсний розмір заробітку, щоб платити на утримання дитини менше або зовсім не платити. Як надходити мамі в цьому випадку?

- Якщо відомо місце роботи зобов'язаного сплачувати аліменти батька в Російській Федерації, то необхідно звернутися до судовому виконавцю з заявою про направлення виконавчого листа за місцем фактичного проживання і роботи боржника. Якщо ж місце роботи такого батька невідомо, то можливо звернутися в правоохоронні органи або до судового виконавця за сприянням у встановленні місця роботи такого боржника.

Які важелі впливу є відносно тих, хто ухиляється від сплати аліментів?

- У випадку, якщо безробітний батько ухиляється від сплати аліментів за постановою суду більше трьох місяців протягом року, то він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності.

Для цього стягувач аліментів може звернутися із заявою до судового виконавця.

Також до недобросовісного боржника, що має заборгованість і не сплачує аліменти, можливо застосування та інших «дисциплинирующих» заходів: обмеження боржника в праві на керування транспортними кошти, в праві на виїзд за межі Республіки Білорусь, заборона розпоряджатися майном, накладення арешту на майно і т. п.

До якого віку дітям виплачуються аліменти?

- Батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх (які не досягли 18 років) і які потребують допомоги непрацездатних повнолітніх (тобто досягли 18-ти річного віку) дітей. Повнолітні діти визнаються непрацездатними в разі настання у них інвалідності. Такими, що потребують допомоги повнолітні непрацездатні діти визнаються тільки у випадках, коли у них немає достатніх коштів для існування. Продовження віку оплати аліментів після настання 18-тиріччя законом не передбачено. Тим часом, Угодою про дітей, Угодою про сплату аліментів або Шлюбним договором може бути продовжений термін сплати аліментів, наприклад, до закінчення вищого навчального закладу.

Якщо дитині більше 18 років, але є заборгованість по аліментах за минулі роки, чи вправі він або другий з батьків вимагати цей борг?

- Нарахована заборгованість по оплаті аліментів може бути стягнена батьком, у якого діти знаходилися на утриманні, та після досягнення дітям 18 років. Самі досягли повнолітнього віку діти стягнути заборгованість, що утворилася в свою користь не можуть.

Чи можуть подарунки дитині зараховуватися в рахунок аліментів?

- Подарунки, зроблені дитині батьками, бабусями і дідусями, в рахунок підлягають оплаті аліментів не враховуються, так само, як і добровільна матеріальна допомога в оплаті вартості літнього відпочинку, додаткових занять з педагогами, занять у спортивних секціях, гуртках за інтересами, навчання на платних відділеннях вузів, коледжів і т.п.

Але, якщо для утримання дитини потрібні додаткові витрати, викликані винятковими обставинами (наприклад, важка хвороба, каліцтво дитини тощо), то суд має право зобов'язати сплачує аліменти з батьків взяти участь як у фактично понесені витрати, так і у витратах, необхідних такому дитині на майбутнє час.

Чи можуть батьки укласти угоду: чоловік іде з квартири і відмовляється від усіх прав на неї, а натомість дружина відмовляється від аліментів?

- У 2012 році в Кодекс Республіки Білорусь про шлюб та сім'ю були внесені зміни, які дозволяють подружжю прийти до Угоди про сплату аліментів, домовившись про те, що аліменти можуть сплачуватися:

- у відсотковому відношенні до заробітку і (або) іншому прибутку батька, зобов'язаного сплачувати аліменти;

- у твердій грошовій сумі, що сплачується періодично;

- у твердій грошовій сумі, що сплачується одноразово;

- шляхом передачі майна у власність дитини.

Якщо в результаті такого Угоди до дитини переходить у власність якесь житлове приміщення - будинок, квартира, або частка в такому майна, то така угода підлягає обов'язковій державній реєстрації. Разом з тим, у разі якщо аліменти вже сплачуються відповідно до Шлюбним договором, Угодою про дітей, а також вступили в законну силу судовою ухвалою, в яких вирішені питання сплати аліментів на неповнолітніх та (або) потребують допомоги непрацездатних повнолітніх дітей, то укласти така угода неможливо.