Реклама
Реклама
Реклама

5 совети за тоа како да се фрли забава во мал стан

  1. 1. Направете пермутација Тогаш помалку работи во затворен простор, толку повеќе луѓе ќе можат...
  2. 3. Дајте место за имотот на вашите гости.
  3. 4. Обидете се да користите помалку прибор.
  4. 5. Buffet vs празникот

1. Направете пермутација

Тогаш помалку работи во затворен простор, толку повеќе луѓе ќе можат да останат таму. Подгответе соба за забава. Излезете во другата соба или на балконот сè што е излишно: какво, подножјето, масичката, кабинетот со телевизор и така натаму. Не заборавајте на теписи: тие ќе се сопнуваат, тие можат да се валкаат. Исчистете го просторот во центарот, излизгајте го мебелот до ѕидовите.

2. Погледнете ја температурата

Колку повеќе луѓе, толку помалку кислород. Запомни го ова.

Ако системот за греење дозволува, намалете ги батериите. Идеално, кога има климатизација: можете да поставите пријатна температура и да ја намалите ако одеднаш се загрее. Нема клима уред? Правилно проветрувајте ја просторијата пред доаѓањето на гостите и оставете го прозорецот во режим на микро-вентилација. Готвење третира во рерна , обидете се да ја завршите и исклучите рерната околу еден час пред.

3. Дајте место за имотот на вашите гости.

Закачалка во ходникот е наменета за пет јакни, а гостите ќе бидат двојно поголеми? Не знаете каде да добиете дваесетина папучи? Не сакам сите да се сопнуваат над дамските кеси? Потоа размислете за поставување на надворешната облека, чевли и други работи однапред поканети.

Јакни и вреќи се полесно да не се висат и преклопуваат. На пример, на креветот во спалната соба. Ако во станот не постои тепих и сте ги отстраниле сите подлошки, а потоа поканете ги гостите да ги избришат чизмите на влезот и да останат во отворено чевли. Подот може да се измие, но да се постават неколку десетици пара чевли во ходникот е проблем.

4. Обидете се да користите помалку прибор.

Обично подготвуваме сад од салата и организираме третирања на плочи. Размислете за тоа колку јадења тогаш треба да се мијат и да се откажат од традиционалниот пристап.

Направи дел закуски што може да се јаде преку салфетка без плоча: чајни, тарлетчиња, сендвичи. За топла храна и пијалаци, можете да користите за еднократна употреба садови.

Гренланд Патување / Flickr.com

Проверете дали мијалникот и / или машината за миење садови се празни. Празни валкани контејнери треба да се стават некаде.

5. Buffet vs празникот

Се собиравме на заедничка маса. Ова е одлично кога станува збор за семејна вечера или мала партиска прослава. Но, за бучна забава за 10 или повеќе луѓе не е најдобро решение.

Прво, ви треба голема маса, така што секој има доволно "места". И ако ја ставите масата во средината на собата, нема да има место за танцување и игри. Второ, во овој случај, правило број 4 нема да работи.

Вклучена маса е она што ви е потребно за забава. Вие не треба да ги ставате сите лекови и пијалаци на иста маса. Инаку ќе има пандемониум - незгодно и грдо. Подобро е да направите неколку зони со храна и пијалоци: го ставаме на прозорецот коктели , на маса во аголот - закуски, и на полица - овошје.

Како што можете да видите, можете да направите голема возбуда дури и во скромна однушка. Ако мислите на сè однапред.

Имате ли нешто да додадете? Напиши во коментарите. И среќни празници за вас! ;)

Нема клима уред?
Закачалка во ходникот е наменета за пет јакни, а гостите ќе бидат двојно поголеми?
Не знаете каде да добиете дваесетина папучи?
Не сакам сите да се сопнуваат над дамските кеси?
Имате ли нешто да додадете?